Instagram’a fotoğraf yüklemeden önce yakın arkadaşlarınızın olduğu tüm Whatsapp gruplarına defalarca “sizce hangisi daha çok beğenilir?” diye bir sürü fotoğraf göndermediniz mi? Cevap gelmediği zamanlar fotoğrafı Instagrama yüklemeden önce “acaba hangisi” diye dakikalarca hiç düşünmediniz mi?

 

Tüm sosyal aktivitelerini sosyal medyada yaşayanlardansanız, hangi fotoğraf daha çok like alır diye düşünüyor ve bir türlü Instagram’a atacağınız fotoğrafa karar veremiyorsanız, işte huzurlarınızda “Lisa”. Sosyal medyayı günlüklerimiz gibi kullanmaya bayılan bizlere fayda sağlamak için teknoloji elinden geleni yapmaya çalışıyor. Bu nedenle bize sunduğu en son faydası Lisa oldu. Peki nedir bu Lisa, nasıl çalışır, gerçekten tek derdi bizim Instagram’a atacağımız fotoğrafı  seçmek mi?


LİSA NASIL BİR FAYDA SAĞLAYACAK?

 

Lisa, Instagram üzerinde hangi fotoğrafınızın daha çok beğenileceğini daha paylaşım yapmadan önce tahmin eden bir uygulama. Bu uygulamanın arkasında “machine learning” temelli bir teknoloji var. Bu da demek oluyor ki, beğeni rekorlarına imza atacak o fotoğrafı bulmanız artık yalnızca saniyeler alacak.

 

Burada bildiğimiz tekstil markalarından, butik pastahanelere, güzellik ve bakım merkezlerinden, zincir restaurantlara kadar geniş bir çerçevede kullanıcı kitlesine hitap edebilecek bir uygulamadan bahsediyoruz. Bu sebeple Lisa, yalnızca kişilerin değil aynı zamanda firmaların dijital pazarlama alanında sıklıkla kullandıkları Instagram için, en çok beğenilen fotoğrafı seçmesiyle satış rakamlarını yükseltebilme konusunda iddialı bir uygulamaya benziyor.

 

PEKİ BU LİSA NASIL İŞLİYOR, NE YAPIYOR?

 

Instagram hesabınız ile Lisa’ya kaydınızı tamamlıyorsunuz. Kayıt işleminin hemen ardından altta “History” ve “Library” olmak üzere iki sekme karşılıyor sizi. Lisa’ya fotoğraflarınıza erişebilmesi iznini verdiğinizde telefonunuzda bulunan galeriye yöneliyor. Minimum 2, maksimum 5 fotoğraf seçerek hangisinin daha fazla beğenileceğini öğrenmek için sağ tarafta çıkan imlece tıklıyorsunuz. Lisa sizin için çalışmaya başlıyor. En fazla beğeniyi alacak fotoğrafı bulduğunda ise o fotoğrafa en uygun etiket (#hashtag) seçenekleriyle Instagram’da paylaşmak üzere yönlendirme sağlıyor. History sekmesinde ise, daha önce yapmış olduğunuz sorgulamaları istediğiniz zaman görebiliyorsunuz. Ayrıca ekranı sola kaydırarak analizlerinizi uygulama içerisinden kaldırabilme imkanına da sahipsiniz.

Lisa, şimdilik yalnızca iTunes üzerinden IOS işletim sistemli telefonlara indirilebiliyor.

Kaynak: Adgager.com
Ihm gelang durch anwendung der zentralperspektive und einer einheitlich von einer lichtquelle ausgehenden seminararbeit schreiben lassen lichtführung die perspektivische tiefenwirkung.

veotesi

Author veotesi

More posts by veotesi

All rights reserved Salient.